niedziela, 29 grudnia 2013

MATEJ VAKULA



Zajmuje się obserwacją i badaniem  przestrzeni publicznej, stosuje formę interwencji artystycznych, spektakli, radykalną geografię, archiwa, alternatywną pedagogikę, udostępnianie, oprogramowanie i net art. Artyście zależy, aby jego projekty wpływały na pozytywne zmiany społeczne. Wykłada również na Akadami Sztuk Pięknych w Bratysławie,  gdzie prowadzi seminarium „Laboratorium Zmiany Społecznej”.

Projekt:

MANUALS FOR PUBLIC SPACE / trwa od 2011 w różnych miastach
Są to warsztaty, w czasie których mieszkańcy wymieniają problemy przestrzeni publicznej danego miasta. Skupiają się na jednym z nich i szukają sposoby na rozwiązanie go. Powstaje też drukowana instrukcja powielenia zaproponowanego rozwiązania. Warsztaty odbyły się m.in. w: Dallas, Nowym Yorku, Katowicach i Będzinie, gdzie Vakula pracował z fundacją Brama Cukermana i odpowiadali na problem braku centrum oraz miejsca spotkań.

 

czwartek, 26 grudnia 2013

PINK PUNCH



PINK PUNCH / the Jardins de Metis International Garden Festival in Quebec 2013

Instalacja zaprojektowana przez Nicka Crofta I Michaela MacLeoda miała zawracać uwagę fluorescencyjnym kolorem wyróżniających się na tle brążów i zieleni lasu. Wykorzystano technikę stosowaną do chronienienia drzew. Użyto lateksowej liny, którą owinięto konary drzew od wysokości 10 cali do podłoża, gdzie lina tworzy okręgi o promieniu 3-4 cali. W ten sposób powstało miejsce do wspólnego spędzania czasu. Czasami okręgi pobliskich drzew łączyły się, tworząc większe siedziska. Z założenia projekt jest czasowy, ma improwizowany charakter, a w następnym roku pojawi się w innym miejscu.





poniedziałek, 23 grudnia 2013

SPRING ADVERTISING



Reklama zrobiona przez agencję Spring Advertising tak jak klient, organizacja pomagająca bezdomnym, zapewnia schronienie.


sobota, 21 grudnia 2013

ARC DLA THE TUTOR CROWD



Firma udzielająca korepetycji w Londynie reklamowała się poprzez korektę graffiti. Obok poprawy przyjona była naklejka z logo The Tutor Crowd. Ten sposób reklamy powstał przy współpracy z Arc, której dyrektor kreatywny chciał wykorzystać zabawny przekaz, nieoczywisty przekaz.




sobota, 14 grudnia 2013

101 MURALI DLA KRAKOWA

W 2013 roku w Krakowie powstała fundacja, która dąży do wprowadzenia w życie całorocznego programu tworzenia murali i innych streetartowych działań. Fundacja zwraca się do osób doświadczonych w tej dziedzinie oraz artystów działających w innych polach sztuki. Na stronie fundacji nie ma jeszcze wielu informacji, ale profil na facebook’u informuje:

„Macie pomysł na mural? A może chcecie aby powstał w waszej okolicy? Piszcie: muralewkrakowie@gmail.com i przesyłajcie nam swoje propozycje. Jeśli będą możliwe do zrealizowania będziemy dążyć do ich powstania.”

Projekt ma być realizowany wiosną 2014 roku ze środków fundacji. 

wtorek, 10 grudnia 2013

REWIRY

Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" oferuje artystom związanym ze sztuką krytyczną rezydencję w miejscach z „mapy problemów miasta” w Lublinie. Artysta wspólnie z dotychczas zmargilizowanymi mieszkańcami danego obszaru realizuje projekt, zgodnie z głównym przekonaniem Rewirów, że sztuka i kultura mogą być mechanizmem zmiany społecznej i wpływać na życie ludzi.


Niektóre projekty


BEZROBOTNY NA UMOWIE / Lublin, 2012
Projekt Adama Szczepanka dotykał problemu bezrobocia, które w 2012 roku w województwie lubelskim wynosiło 14%. Był to happening, w czasie którego każdy mógł zająć się sprzedażą umów o pracę, których  przedsiębiorca nie będzie podpisywał. Pozorna nadzieja na pracę miała pokazać beznadzieję.


TO/TEM / Lublin
TO jest człowiek. TEMu człowiekowi się przyglądam.
To wieża z telewizorów identyfikująca osoby uznawane za cwaniaków, bandziorów, przestępców. Autor Karol Rębisz poznał ludzi o takiej sławie i rozmawiał z nimi o ich pracy, zajęciach, problemach. Na podstawie wywiadów powstał komunikat -niestateczny obraz  i przeplatane wypowiedzi różnych  osób- kierowany jest na zachód.

środa, 4 grudnia 2013

AKCJA PODWÓRKO

Na początku projekt skupiał się na tym, żeby podwórka były bardziej przyjazne i estetyczne. Projekt rozwinął się do długoterminowego projektu społecznego. Po pierwszych warsztatach zorganizowanych przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki powstał cukl etiud filmowych. Zorganizowano warsztaty teatralne, POKiS ogłosił konkursy nt.: Podwórko: plastyczny, fotograficzny, literacki, oraz na najładniejsze podwórko w mieście. Do Akcji przyłączyły się Młodzieżowy Dom Kultury i Książnica Płocka, Urząd Miasta Płocka.

Zorganizowane projekty:

KOLOROWE PODWÓRKA
Przy Tumskiej 9 – dzieciaki pomalowały podwórko.

SADZONKI DLA PODWÓRKA 
Dzieci zorganizowały kiermasz zabawek i za zebrane pieniądze kupiły sadzonki krzewów i drzew.

KSIĄŻKI MARZEŃ PODWÓRKOWYCH
Po płockich podwórkach krążyła książka marzeń, do której każdy mógł wpisać marzenie.. Zebrane marzenia nadrukowano na koszulki i wywieszona na podwórkach jak pranie, skąd każdy mógł je odebrać.

PODWÓRKA NA FOTOGRAFII
Fotograf – Konrad Pustoła razem z dzieciakami robił zdjęcia mieszkańcom Płocka na ich podwórkach.



wtorek, 3 grudnia 2013

MACRO SEA

Grupa nadaje wartość nieużywanym miejscom. Ich projekty z założenia mają przynosić zysk, być atrakcyjne wizualnie i mieć znaczenie. Macro sea chce by ich projekty zmieniały i energetyzowały zastane otoczenie.


MOBILE POOLS / Nowy Jork, 2010 
Zaczęło się od basenu z konteneru na Brooklynie w 2009 roku. Rok później w pełni mobilne, spełniające przepisy baseny pojawiły się na DOT’s Summer Street.

 
 
www.macro-sea.com